SON DAKİKA
Hava Durumu

Akbank Bireysel Emeklilik 2019

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2019 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Akbank Bireysel Emeklilik 2019

2019’da bireysel emeklilik için Akbank’a başvurmak Akbank şubeleri ve Akbank’ın alternatif bankacılık kanalı uygulamalarından mümkün. Akbank bireysel emeklilik konusunda en aktif bankalardan birisi. Bireysel emeklilik ülkemizde özellikle %25 devlet katkısının da etkisiyle giderek daha fazla kullanılmaya başlayan bir yatırım aracı olmaya başladı.Akbank bireysel emeklilik işlemlerini AvivaSA sigortanın acentesi olarak sürdürmektedir. Ancak burada Akbank’ın tüm bu bireysel emeklilik planlarını kendi sistemine ve bankacılık altyapısına entegre ettiği etmesi müşterilerin sisteme daha kolay ve hızlı dahil olmasını özendirmektedir.Akbank Hızlı Emeklilik Planı Nedir?
Akbank’ın geliştirdiği bireysel emeklilik planı bankanın farklı müşteri segmentleri için oluşturduğu iki türlü emeklilik planı ile yürütülmektedir. Bunlar;
 • Akbank hızlı emeklilik planı, emekli olduğundan daha yüksek emekli maaşı veya toplu birikim almak isteyen kişiler için geliştirilmiş bireysel emeklilik planıdır.
 • Akbank prestijli emeklilik planı ise daha küçük birikimlerle emekliliğini garanti altına almak isteyen kişiler için uygun olan bireysel emeklilik planıdır.
Akbank Prestijli Emeklilik Planı’nın Özellikleri Nelerdir?
Akbank’ın prestijli bireysel emeklilik planı özellikle daha yüksek tutarda birikim yapmak isteyen kişilere tavsiye edilmektedir. Akbank’ın prestijli bireysel emeklilik planının başlıca özellikleri şunlardır:
 • Aylık olarak en az 297 TL birikim yapılması gerekir.
 • Aylık ödeme tutarları her yıl TEFE veya TÜFE’ye göre revize edilir.
 • Prestijli emeklilik sistemi yüksek birikimi hedeflediği için sisteme giriş yaparken en az 30.000 TL’lik katılım payı yatırılması gerekir.
 • Ödemeler aylık, 3 ayda bir veya 6 ayda bir sisteme katılan kişinin hesabından veya kredi kartından alınabilir.
 • Sistemden ilk 5 yıl içinde çıkılması halinde her bir yıl için o yıla ait brüt asgari ücretin %8,5’i kadar ceza kesintisi yapılır.
 • Bu bireysel emeklilik planında genel yönetim gideri kesintisi yapılmaz.
 • Sisteme başvuranlar diğer sistemler gibi %25 devlet katkısından yararlanırlar.
Akbank Hızlı Emeklilik Planı’nın Özellikleri Nelerdir?
Akbank bireysel emeklilik planının özellikleri adından belli olacağı üzere hızlı emekli olmak isteyen ve emekliliklerinde emekli maaşlarının yanında toplu para veya aylık maaş şeklinde bir gelir sahibi daha olmak isteyen kişiler için ideal bir bireysel emeklilik sistemidir. Akbank bireysel emeklilik olarak hızlı emeklilik sisteminin başlıca özellikleri şunlardır:
 • Aylık minimum 194 TL tutarında ödemeler ile sisteme giriş yapılabilir.
 • Ödemeler aylık, 3 ayda bir veya 6 ayda bir şeklinde periyodlar ile ayarlanabilir.
 • Ödemeler kişinin hesabından veya kredi kartından otomatik ödemeye bağlanabilir.
 • Sistemden ilk 5 yıl içinde çıkmak isteyen kişilerden asgari ücretin %8,5’i kadar kesinti yapılır.
Akbank Bireysel Emeklilik Planı’nın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Akbank bireysel emeklilik planının benzer uygulamalara göre avantajlı yanları şu şekilde sıralanabilir:
 • Akbank’ın tüm bireysel emeklilik sistemlerinde ödenen aylık katkı payının %25’i kadar devletten ilave katkı alırsınız.
 • Bireysel emeklilik sisteminde değerlendirilen fonlar Takasbank bünyesinde istenirse hesap sahipleri tarafından her zaman kontrol edilip islenebilir.
 • Akbank ve AvivaSa bireysel emeklilik sistemleri gerek Hazine müsteşarlığı gerekse Sermaye Piyasası Kurumu tarafından sürekli denetlenmektedir. Ayrıca bireysel emeklilik fonlarını yöneten fon yöneticileri de hem iç hem dış denetimler ile denetlenmektedir.
 • Akbank bireysel emeklilik sistemimde müşteriler isterlerse ara ilave ödemeler yapabilir veya istedikleri zaman ödemlerine geçici olarak ara verebilir.
Akbank Bireysel Emeklilik İle Emekli Olunca Kaç Para Alınır?
Akbank bireysel emeklilik hesabı yapmak istersek, örneğin 1 Ağustos 1989 doğumlu bir çalışan aylık 220 TL ödeme ile sisteme katılırsa 56 yaşında Akbank bireysel emeklilik sisteminden 126.227 TL toplu para veya aylık 659 TL emekli maaşı alabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.