SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları ve Faiz Oranları

Devlet destekli konut kredisi nedir, nasıl alınır? 2020 yılında devlet desteğiyle verilen konut kredisinin şartları ve başvurusuyla alakalı tüm bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2019 22:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları ve Faiz Oranları

Devlet destekli konut kredisi nasıl alınacağı, konut sahibi olmak isteyen dar gelirli ailelerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Devlet destekli konut kredisi il ile konut sahibi olmayı isteyen vatandaşlar, bankalardan konut kredisi çekebilir.Bankalardan konut kredisi çekmek isteye vatandaşlara, konut değerinin %75- 80’ine yakın kredi verilmektedir. Sosyal devlet anlayışını benimseyen devlet, konut ihtiyacı olan vatandaşlara finansal destek sağlamış olur. Vatandaş ise konut değerinin %15 – 20’sini biriktirebilir.DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?


Her aile kendisine ait bir ev almak ister. Ancak ev almak günümüz şartlarına kolay olmamaktadır. Vatandaşların bir konut alabilmesi için birikim yapması da uzun zaman alacağı için hemen ev sahibi olmak mümkün değildir. Bu gibi durumlar için bankaların vatandaşlara sunduğu konut kredisi avantajı mevcut. Bankalar, başvuru yapıldığında konut değerinin %80’ine yakın kredi verebilmektedir.Ancak konut değerinin %20’lik kısmının temin edilmesi ve bankalara peşinat olarak ödenmesi istenmektedir. Devlet bu noktada birikim yapamayan aileler için devreye girmektedir. Ödenmesi gereken kredi peşinatı için devlet destek verme kararı almıştır. 6637 sayılı bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmıştır.Artık konut hesabı sisteminin işleyişi ve kontrolü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na geçmiştir. Yapılan bu değişikliklerle hükümet, vatandaşlara %15 – 25 oranında destek vermektedir. %15/25’lik bu destek sadece ilk evini alanlara verilmektedir. İkinci ya da üçüncü evini alacak olanlara bu destek verilmemektedir.2020 DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?


Devlet destekli konut kredisi için başvuru şartları şunlardır: • Kişinin Türk vatandaşı olması,
 • Kişinin 18 yaşından büyük olması
 • Kişinin daha önceden alınmış bir evi olmaması
 • Kişinin alacağı ilk evin Türkiye sınırları içinde olması
 • Kişinin terörle bağlantılı bir suçtan sicil kaydı bulunmaması
 • Kişinin açtıracağı konut kredisi hesabının TL cinsinden olması
 • Kişinin konut desteği hesabı açtırdıktan sonra 3 yıl düzenli ödeme yapması ve sistemde kayıtlı kalması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanamazsa devlet konut kredisi desteği vermez.


Devlet Destekli Konut Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Vatandaş istediği her bankadan devlet destekli konut kredisi alamaz. Devletin anlaşmalı olduğu bankalardan destek kredisi alabilir. Bu bankalar şunlardır: • Ziraat Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Halk Bankası’dır.


Kişinin devlet destekli kredi hesabı açtırabilmesi için bizzat gidip başvuru yapması gerekmektedir.Devlet Destekli Konut Kredisi Anlaşmalı Bankaların Faiz Oranları

Devletin verdiği bu desteğin amacı, dar ve orta gelirli ailelerin yüksek miktarda taksitler ödeyerek zor duruma düşmemesidir. Bu yüzden her 3 kamu bankası da faiz oranlarını düşük tutmuştur.Her 3 bankanın verdiği devlet destekli konut kredisi faiz oranı %0,99’dur. Anlaşmalı olmayan diğer özel bankalar da konut kredisi vermektedir ancak diğer bankaların konut kredisi faiz oranı %0,99 oranından daha yüksektir.2020 DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?


Konut kredi hesabı açtırmak isteyenlerin izlemesi gereken yollar şunlardır: • Devlet destekli konut kredisi almak isteyen vatandaş öncelikle anlaşma yapılan kam bankalarına bizzat gidip hesap açtırmalıdır. 
 • Konut kredisi almak isteyen vatandaşlar her ay düzenli olarak aylık ödemeyi yapması gerekmektedir.
 • Devletin vereceği konut kredisi desteği, vatandaşın yapmış olduğu düzenli ödemeye göre değişiklik gösterebilir, bu yüzden düzenli ödeme yapmak vatandaşın yararına olacaktır.
 • Devlet, ilk 2 ay boyunca herhangi bir katkıda bulunmayacaktır.
 • Düzenli ödemeler, ilk 2 aydan sonra 3. ayda da devam ederse devlet ancak o zaman %15 -25 oranında destek sağlayacaktır.
 • 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapan vatandaş, 3 yılın sonunda hesabında biriken parayı çekme hakkına kavuşur.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.