Sağlık Bakanlığı Online Zimmet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Sağlık Bakanlığı Görev Yeri Sorgulama ve Zimmete Düşme

Zimmet sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı internetten "Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu" sayfası üzerinden yapılır. Online zimmet görüntüleme işlemi zimmet kaydı bulunan kişilerce yapılabilir. Zimmet nedir, zimmet düşme nedir? Zimmet kaydı ne anlama gelir? Zimmet kaydı bulunamadı ne demek? Zimmet kaydı ne zaman düşer? Sağlık Bakanlığı ÇKYS nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? YGHM duyurularına nereden, nasıl ulaşılır? Sağlık Bakanlığı zimmet sorgulama işlemi ve ÇKYS sistemi hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.1969 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/

Zimmet sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sayfasından gerçekleştirilir. Sorgulama için https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri/Default.aspx linki kullanılır. Link kullanılarak açılan sayfada, aşağıdaki sorgulama seçeneklerinden herhangi birisi seçilerek zimmet sorgulama işlemi neticelendirilir:

T.C. Nüfus Cüzdanı T.C. Yeni Kimlik Kartı Yabancı Uyruk SAĞLIK BAKANLIĞI ÜZERİNDEN ZİMMET SORGULAMA NASIL YAPILIR, YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı’ndan zimmet sorgulaması için yukarıda verilen linki kullanarak “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sayfasına ulaşılır. Sayfaya ulaşılması ardından sorgulama için tercih edilecek bilgilerin seçilmesi gereklidir. Seçilecek bilgilere göre personel görev yeri ve zimmet durumu öğrenilmesi için aşağıdaki alt başlıklarda tarif edilen sıralama takip edilmelidir.

Nüfus Cüzdanı ile Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Nüfus cüzdanıyla zimmet görüntüleme için yukarıda verilen link yardımı ile “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sayfasına giriş yapın. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “T.C. Nüfus Cüzdanı” seçimini yapın.

Yapılan seçim ardından sırası ile aşağıdaki bilgileri karşılıklarına girin:

T.C. No Aile Sıra No Cilt No

Nüfus cüzdanı bilgilerinizi karşılıklarına girmeniz sonrası güvenlik kodu bölmesinde yer alan “Ben Robot Değilim” seçimini yaparak “SORGULA” düğmesine tıklayın.

Yeni Kimlik Kartı ile Zimmet Sorgulama Nasıl Gerçekleştirilir?

Yeni kimlik kartıyla zimmet görüntüleme için sorgulama linki kullanılarak ilgili sayfaya giriş yapın. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “T.C. Yeni Kimlik Kartı” seçimini yapın.

Yapılan seçim ardından aşağıdaki bilgileri istenilen kutucuklara girin:

T.C. No Seri No

Bilgilerin girişi ile birlikte aşağıda yer alan resimde gösterildiği gibi “Ben Robot Değilim” seçimini yaparak “SORGULA” butonuna tıklayın.

Yabancı Uyruk Zimmet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yabancı uyruklu zimmet görüntüleme işleminde yukarıda paylaşılan zimmet sorgulama linki kullanılarak “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sayfasına ulaşılır. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “Yabancı Uyruk” seçimi yapılır.

Yapılan seçim sonrası aşağıdaki bilgiler, karşılıklarına olacak şekilde girilir:

T.C. No Baba Adı Doğum Tarihi

Bilgileri uygun kutucuklara yerleştiren yabancı uyruklular, “Ben Robot Değilim” onay kutucuğunu işaretlemenin ardından “SORGULA” düğmesini tıklayarak zimmet durumlarını öğrenebilirler.

SAĞLIK BAKANLIĞI ZİMMET SORGULAMA SONUÇLARI VE ANLAMLARI

Sağlık Bakanlığı zimmet sorgulamasında sonuçlar için aydınlatıcı açıklamalara ihtiyaç duyulur. Özellikle ilk kez görev alacak sağlık personelleri, “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sorgulama ekranında yapılan işlemler sonrası bazı terimleri anlamlandıramaz. Yazımızın devamından bahsi geçen ve kullanıcılarca anlamı merak eden terimlere ve açıklamalara ulaşabilirsiniz.

Zimmet Nedir?

Zimmet kelime karşılığı olarak ticari bir kuruluşun borçlarının tamamını ifade eder. Personel dilinde ise zimmet kelimesi, ait olunan kurum ve birimi ifade eder.

Sağlık Bakanlığı Zimmete Düşmek Nedir, Ne Anlama Gelir?

Sağlık Bakanlığı’nda zimmete düşme basit tabiri ile göreve başlama olarak adlandırılabilir. Sağlık Bakanlığı zimmete düşme ise ataması yapılan ve görev yeri belli olan personeller için kullanılan bir terimdir. Zimmete düşen personeller göreve başlayabilirler.

Zimmet Kaydı Bulunamadı Ne Demek, Anlamı Nedir?

Zimmet kaydı bulunamadı teriminin anlamı, sorgulama yapan personelin henüz atamasının yapılmadığını ifade eder. Zimmeti bulunamayan personellerin henüz görev yerleri belli değildir.

Zimmete Düşme Ne Kadar Sürer?

Zimmete düşme süresi atama yapılması ardından yaklaşık 24 saattir. Bahsi geçen 24 saatlik sürenin tamamlanması ile birlikte personelin zimmet kaydı tamamlanır. Zimmet kaydı tamamlanması sonrasında zimmet sorgulama işlemi yapılabilir.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÇKYS NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sağlık Bakanlığı ÇKYS terimi, “Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi” kısaltması olarak kullanılır. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ÇKYS sistemi, sağlık çalışanları arasında iletişimi hızlandırmak ve Sağlık Bakanlığı kişisel veri bankası olarak kullanılmak amaçlarına hizmet eder.

ÇKYS sisteminde atama, bordro ve zimmet sorgulama başta olmak üzere farklı pek çok işlem gerçekleştirilir. İlgili işlemlerin online olarak yapılabilmesi için ÇKYS sistemine üye olunması gereklidir. İlk kez atanan Sağlık Personelleri, ÇKYS sistemine üye olmamaları nedeniyle zimmet görüntüleme işlemini ÇKYS üzerinden gerçekleştiremezler.

ÇKYS İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

ÇKYS içerisinde yer alan bilgiler personel, sağlık kuruluşu ve istatistik veriler olarak sınıflandırılır. ÇKYS içerisinde yer alan menüler şunlardır:

Doktor Bilgi Bankası Kişisel Veri Bankası Karar Destek Sistemi Yazılım Destek Sistemi Temel Sağlık İstatistikleri Modülü Özel Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi Malzeme Kaynak Yönetim Sistemi İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi ÇKYS Ortak Portal Nedir, Nasıl Kullanılır?

ÇKYS ortak portalı tüm sağlık çalışanlarının ortak şifreleri ile giriş yapabildikleri platformdur. https://ortakgiris.saglik.gov.tr/ linki üzerinden giriş yapılan sistemi kullanmak için, aşağıda belirtilen giriş yöntemleri seçilmelidir:

Ortak Şifre ile Giriş Ortak Giriş Portalı

Ortak şifre ile giriş seçeneği işaretlendiğinde aşağıda resimde gösterildiği şekilde “Kullanıcı Adı” ve “Şifre Bilgileri” girişi yapılmalı ve “Doğrulama Kodu” kutucuğu işaretlenmelidir. İşlemleri tamamlamanın ardından “Giriş” düğmesi kullanılarak portala giriş yapılır.

Ortak giriş portalı tercih edildiğinde ise aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “Sağlık Bakanlığı’na ait mail adresi” ve “Parola” bilgileri ilgili alanlara girilir ve “Giriş” düğmesine tıklanır.

SAĞLIK BAKANLIĞI YHGM SİSTEMİ NEDİR, NASIL ULAŞILIR?

Sağlık Bakanlığı YHGM sistemi Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü kısaltmasıdır. https://yhgm.saglik.gov.tr/ linki üzerinden giriş yapılan sistemde YHGM duyuru, iç kontrol, mevzuat vb. Sağlık Bakanlığı ile ilgili işlemlere ulaşılır. YHGM sistemi duyuruları üzerinden, personel atamalarına ulaşılır. YHGM personel atama duyuruları üzerinden atamasının yapıldığını öğrenen sağlık personelleri, zimmet sorgulama ile görev yerlerinin bilgisine ulaşabilirler.